Düğün Gelenekleri

Düğünlerin kuralları, asırların izlerini taşıyor. Çoğumuzun bilmeden uyguladığı geleneklerin aslında değişik açıklamaları var.

 

Gelinler Neden Beyaz Giyer?

 

Beyaz, Romalılar zamanından beri hemen her çeşit kutlamanın sembolik rengi olarak kabul edilmiştir. 20. yüzyılın başlarında, bu renk masumiyetin ve temizliğin sembolü olmuştur. Günümüzdeyse beyaz yine eğlence ve neşenin rengi olarak algılanır. Ama günümüzde evlenirken beyazın dışında renkler de sık sık tercih edilmektedir.

 

Hristiyan Düğünlerinde Nedimeler Neden Bir Örnek Giyinir?

 

Romalılar döneminden kalma çok eski bir gelenektir. Birtakım kötü ruhların, gelin ve damadı lanetleyeceğine inanan Romalılar, bu lanetleri ve kötü niyetli ruhları yanıtlamak için düğüne şahitlik edecek kişilerden bazılarının gelin ve damada benzer giyinmelerini istermiş. Aynı geleneği yaşatmaya, daha sonra kilise düğünlerinde de devam edilmiştir.

 

Neden Damat Gelini Öper?

 

Damadın gelinli öpmesi eskiden evlilik anlaşmasının bir çeşit mühürü olarak kabul edilmiş. Aynı zamanda gelinin ruhundan bir parçanın damada, damadın ruhundan bir parçanın da geline geçtiğine inanıldığı için bu gelenek günümüze kadar gelmiş.

 

 

 Düğün Pastası Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

 

Pasta, pek çok inanışa göre, günümüzde de verimliliğin ve iyi şansın sembolü olarak kabul edilir. Eski dönemlerde düğün törenlerinin sonunda gelinin başında bir ekmek kırılırmış. Buğdayın, kadın doğurganlığının temsili olduğu kabul edilirmiş. Davetliler de, şans getirmesi için ekmek kırıntılarından alırlarmış. Orta Çağ’da, damat ve gelin küçük ekmeklerden oluşan bir hale içinde öpüşürlermiş. 17. yüzyılda b,r fıransız aşçı, bu ekmeğe daha farklı, daha güzel bir şekil vermeye karar vermiş ve ilk düğün pastasını ortaya çıkarmış.

 

 

Düğün Sonunda Neden Çiftin Üzerine Prinç Atılır?

 

Hemen bütün kültürlerde, prinç, bolluğun ve bereketin sembolü olarak kabul edilir. Bazı ülkelerde gelinler, ellerinde, yine bereketi simgeleyen başak dallarından yapılmış bir demet taşır, davete katılanlar da şans getirmesi için bunlardan alır.

 

Neden Düğün Sonunda Gelinin Buketi Havaya Fırlatılır?

 

Gelinin fırlattığı buketi yakalayan kişinin şanslı olduğuna ve kısa bir süre içinde onun da evleneceğine inanılır.

 

Neden Alyanslar Sol Elin İkinci Parmağına Takılır?

Çok eski çağlarda tıp ile ilgili araştırmalar yapan ilk bilim adamları, bu parmaktan kalbe doğru, kesintisiz uzanan bir damar olduğuna inanırlarmış. Bu yüzden de evliliğin ve mutluluğun sembolü olan yüzüğün bu parmakta taşınması o çağlardan günümüze uzanan hoş bir gelenek olarak kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir